Každým pádom osobnosť - Zuzana Berová

   Zuzana Berová je autorkou učebníc matematiky, didaktických videí, pomôcok a kníh pre učiteľov. Je spolumajiteľkou vydavateľstva LiberaTerra, ktoré vydáva učebnice a pracovné zošity pre základné a stredné školy, didaktické pomôcky a knihy zamerané na osobný rozvoj a beletriu.

   Na seminároch a konferenciách prednáša o rôznych témach ale najmä o didaktike matematiky a o Riadenom Aktívnom Učení – novom prístupe k učeniu (sa), ktorého je spoluautorkou.

Kto/čo si a čo robíš?

   Som autorka učebných materiálov z matematiky pre základnú školu. Spolu s manželom už viac ako 30 rokov tvoríme pracovné zošity, učebnice, vzdelávacie videá, učebné pomôcky a hry pre deti na základnej škole. Pre učiteľov pripravujeme didaktické a doplnkové materiály pre podporu vyučovania matematiky a tiež píšeme knihy, v ktorých približujeme náš pohľad na školu, učenie a osobnosť učiteľa. 

    Sme autormi „novej” filozofie učenia, ktorú sme nazvali Riadené Aktívne Učenie. V R•A•U, ako ho skrátene voláme, sme v siedmich základných zásadách sformulovali náš pohľad na to, kam a ako by sa mala uberať škola v 21. storočí. V knihe Riadené Aktívne Učenie sme tieto zásady a celú filozofiu opísali podrobne.

    Som lektorka R•A•U a školím učiteľov z didaktiky matematiky.

    Som spolumajiteľkou vydavateľstva LiberaTerra, ktoré vydáva učebnice a pracovné zošity pre základné a stredné školy. Vydavateľstvo vybudovalo na svojom webe aj rozsiahlu online podporu pre učiteľov a žiakov, ktorí (sa) učia z našich učebníc a k tvorbe jej obsahu tiež aktívne prispievam.

    Som manželka, mama, dcéra, milujem šport a tvorivé aktivity … a týmto som vlastne mala začať. Pretože v mojom živote nie sú dôležité moje pracovné úspechy. Dôležité je, aby som svoj život dokázala žiť v harmónii. Aby som sa primerane veľa času venovala práci, ktorá ma neskutočne napĺňa, rodine, ktorá je pre mňa útočiskom a bezpečným prístavom, športu, pri ktorom vypnem hlavu a tvorivosti, ktorá mi umožňuje relaxovať a rozvíjať sa. 

Bez koho/čoho si nevieš predstaviť svoj voľný čas?

    Bez rodiny. Rodina je so mnou keď ležíme vedľa seba na slnku a počúvame šum mora, rodina je so mnou keď sa spúšťame dolu svahom na lyžiach, rodina je so mnou keď spoznávame nové miesta. Rodina je zdieľanie.

    Bez dobrej knihy. Máme rozsiahlu knižnicu, ktorej veľká časť sú knihy súvisiace s našou prácou – učenie, osobný rozvoj, didaktika, psychológia. Ale môj voľný čas patrí najmä beletrii, a výsostné miesto má fantasy literatúra. Fascinujú ma príbehy spisovateľov, ktorí dokázali vytvoriť svoj vlastný svet a ponúknuť nám ho, aby sme s nimi zdieľali ich príbehy. Mojím najväčším favoritom je Terry Pratchet a priznávam – vlastníme všetky jeho diela. Najkrajšie na nich je to, že okrem strhujúcich príbehov v nich nachádzam myšlienky, ktoré ma inšpirujú aj v mojej práci.

    Bez pohybu. Pohyb bol pre mňa vždy dôležitý. Preto sú naše letné dovolenky tam, kde môžem veľa plávať a zimné tam, kde sa dá výborne a veľa lyžovať.

Každý z nás by mal stretnúť samého seba. Čím skôr, tým lepšie.

Tým myslím, že by sme sa mali spoznať. Mali by sme vedieť, ktoré sú naše silné a ktoré sú naše slabé stránky. Mali by sme vedieť, ktorá je tá jedinečná vec, ktorú vieme robiť najlepšie na svete.

Toto poznanie nám totiž umožní žiť naplnený život. Umožní nám robiť prácu, ktorá je nielen zdrojom príjmu, ale aj zdrojom naplnenia a radosti.

Komu/čomu vďačíš za to, že robíš to, čo robíš?

    Svojej nerozumnej odvahe a neschopnosti povedať nie. Svoju profesionálnu kariéru som začínala ako učiteľka matematiky. Vždy som sa snažila veľa sa dozvedieť, inšpirovať sa od iných, učiť tak, aby to bavilo nielen mňa, ale aj mojich žiakov a aby sa matematiku naučili a mali ju radi. A tak som skúšala všetko čo sa dalo, zúčastňovala som sa seminárov a školení, ktoré vtedy boli k dispozícii. Tým som sa dostala do skupiny ľudí, ktorí boli na špičke didaktiky matematiky.

    Jedným z nich bol aj môj, teraz manžel, ktorý ma oslovil, či by som s ním nechcela napísať pracovné zošity z matematiky. Takej ponuke som nedokázala odolať. Bola to pre mňa veľká výzva, ale aj nesmierne ocenenie. Tak som sa do toho vrhla po hlave. A aj keď som chvíľu robila niečo iné, k písaniu som sa vrátila a teraz viem, že je to moje životné poslanie.

Koho/čo by mali mladí ľudia stretnúť a čo by mali robiť, aby objavili svoju vášeň a išli za ňou?

    Každý z nás by mal stretnúť samého seba. Čím skôr, tým lepšie. Tým myslím, že by sme sa mali spoznať. Mali by sme vedieť, ktoré sú naše silné a ktoré sú naše slabé stránky. Mali by sme vedieť, ktorá je tá jedinečná vec, ktorú vieme robiť najlepšie na svete.  Toto poznanie nám totiž umožní žiť naplnený život. Umožní nám robiť prácu, ktorá je nielen zdrojom príjmu, ale aj zdrojom naplnenia a radosti.

    Ako stretnúť samého seba? Mali by sme byť k sebe úprimní, mali by sme vedieť rozlíšiť, čo je motiváciou našich rozhodnutí a činov. Častokrát, najmä mladí ľudia, napĺňajú predstavy svojich rodičov a chce to veľkú odvahu rozpoznať čo je a čo nie je moja cesta a  rozhodnúť sa vybrať po tej svojej.

    Stretnutie s každým človekom, s každou situáciou nám pritom dáva odpoveď na otázku Kto som. Držím palce mladým ľuďom, aby dokázali hľadať na ňu úprimnú odpoveď. Keď ju nájdu, keď spoznajú samých seba, budú vedieť ako a kam chcú ísť.

O kom/o čom by podľa teba mali študenti rozmýšľať?

    O svete a o svojom mieste v ňom. Mali by zistiť kto sú, aké majú kvality a ako ich dokážu využiť v prospech seba aj svojho okolia. Je dôležité rozmýšľať o svojej budúcnosti, kde vidia svoje miesto vo svojej rodine, v komunite a v spoločnosti. 

    Ja sa snažím vždy robiť veci najlepšie ako viem tak, aby som neublížila nikomu a ničomu okolo seba. Ponúkam ako tému na premýšľanie 🙂

Ďalšie zaujímavé osobnosti

Ivana Šáteková

je umelkyňa, maliarka, grafička, ktorá vystavovala svoje diela nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Je členka kresliarskeho tria Dzive a spolupracuje na časopise pre deti Bublina. Vo svojej tvorbe veľmi otvorene, no s nadhľadom a humorom adresuje našu dobu a spoločenské otázky. Pri tom všetkom stíha byť aj dvojnásobnou mamou a inšpiratívnou ženou.

Čítaj viac »

Markéta Lukáčová

Po delším pobytu v Anglii a šestiletém působení ve vzdělávací nadaci G.Sorose (OSF) na pozici “Program coordinator” založila v roce 2001 soukromé STUDIO TVOŘIVOSTI SVĚTLUŠKA. Je lektorkou, autorkou 5 knih s výtvarnou tématikou, spolupracuje s řadou kreativních časopisů. Od roku 2010 provozuje kamennou prodejnu a E-shop s výtvarnými potřebami. V roce 2012 se její firma stala výhradním zastoupením belgické firmy Powertex. Zároveň pro tuto firmu působí pro ČR a SR na pozici TTT (Train the Trainer). Více na www.lukacova.eu. A i nadále se snaží být dobrou vnučkou, dcerou, manželkou, maminkou a člověkem…

Čítaj viac »

Lujza Bubánová

Start-upistka telom i dušou stojí za niekoľkými projektami, ktorých spoločným menovateľom je biometria, umelá inteligencia a emócie.

Čítaj viac »