Každým pádom osobnosť - Ivana Šáteková

je umelkyňa, maliarka, grafička, ktorá vystavovala svoje diela nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Je členka kresliarskeho tria Dzive a spolupracuje na časopise pre deti Bublina. Vo svojej tvorbe veľmi otvorene, no s nadhľadom a humorom adresuje našu dobu a spoločenské otázky. Pri tom všetkom stíha byť aj dvojnásobnou mamou a inšpiratívnou ženou.

Kto/čo si a čo robíš?

Som výtvarníčka…Mala by som asi napísať umelkyňa, ale to slovo mi akosi nieje veľmi blízke. Vyštudovala som maľbu na Vysokej škole výtvarných umení. No moja tvorba nieje len o maľbe. Rada experimentujem a skúšam témy spracovávať rôznymi spôsobmi. Preto sa v mojich prácach objavia rôznorodé výtvarné jazyky.

Bez koho/čoho si nevieš predstaviť svoj voľný čas?

Jednoznačne rodina. Niekedy sme spolu tak intenzívne, že si vravím, že by som chvíľu chcela byť aj sama, no keď sa mi táto túžba splní, tak jediné nad čím rozmýšľam sú zase tí moji najbližší. Covidové lockdowny nás preverili a mám dobrých parťákov.

Komu/čomu vďačíš za to, že robíš to, čo robíš?

Rodičom za to, že mi dali slobodu v rozhodovaní sa a vo výbere vysokej školy a sebe za to, že som vždy išla hlavou proti múru a aj napriek mnohým neľahkým situáciám som to nevzdala.

Ak vás niečo baví, napĺňa a teší, tak si to nenechajte nikdy vziať.

Koho/čo by mali mladí ľudia stretnúť a čo by mali robiť, aby objavili svoju vášeň a išli za ňou?

Radšej koho by nemali stretnúť. Bolo by krásne stretávať len ľudí, ktorí nám fandia a posúvajú nás k cieĺu aký sme si vytýčili, ale realita je taká, že stretneme v živote sj takých, čo nás spochybnia a budú nás odrádzať. Ak vás niečo baví, napĺňa a teší, tak si to nenechajte nikdy vziať. Ja vždy keď tvorím, tak si hovorím, že mám veľké šťastie, že to čo robím milujem a ešte ma ti aj živí.

O kom/o čom by podľa teba mali študenti rozmýšľať?

O to, že nič nieje nemožné. Teraz si pripadám, ako tetka z motivačného kalendára, ale mám pocit, že my na Slovensku niekedy vieme limitovať samých seba, lebo sa spochybňujeme. Myslela som s napríkladi, že ja ako dievča z gymnázia nemám šancu sa dostať na umeleckú školu, no našťastie som to skúsila a vyšlo to.

S kým / s čím by mal študent odchádzať zo strednej školy?

Ja akosi verím tejto mladšej generácii, že oni vedia, čo majú robiť. Nech nestratia maturitné vysvedčenie 🙂 ako ja diplom z vysokej školy hodinu po promócii.

Ďalšie zaujímavé osobnosti

Markéta Lukáčová

Po delším pobytu v Anglii a šestiletém působení ve vzdělávací nadaci G.Sorose (OSF) na pozici “Program coordinator” založila v roce 2001 soukromé STUDIO TVOŘIVOSTI SVĚTLUŠKA. Je lektorkou, autorkou 5 knih s výtvarnou tématikou, spolupracuje s řadou kreativních časopisů. Od roku 2010 provozuje kamennou prodejnu a E-shop s výtvarnými potřebami. V roce 2012 se její firma stala výhradním zastoupením belgické firmy Powertex. Zároveň pro tuto firmu působí pro ČR a SR na pozici TTT (Train the Trainer). Více na www.lukacova.eu. A i nadále se snaží být dobrou vnučkou, dcerou, manželkou, maminkou a člověkem…

Lujza Bubánová

Start-upistka telom i dušou stojí za niekoľkými projektami, ktorých spoločným menovateľom je biometria, umelá inteligencia a emócie.

Eva Eleková

hráčka a trénerka plážového volejbalu. Hrá tento šport poloprofesionálne, ale chodí na slovenské a európske turnaje. Okrem toho pracuje ako trénerka hobby hráčov, mládeže, a organizuje tréningové campy.