Každým pádom osobnosť - Lujza Bubánová

Start-upistka telom i dušou stojí za niekoľkými projektami, ktorých spoločným menovateľom je biometria, umelá inteligencia a emócie.

Kto/čo si a čo robíš?

Som Lujza a robím čo ma zaujíma a baví 🙂

Už niekoľko rokov sa venujem technológiám a inováciám pôvodne v mediálnom biznise, ale posledný rok sa mi podarilo preniesť sústredenie na veľmi dôležitú tému, a tou je mentálne zdravie. Presťahovala som sa do Nemecka, kde spúšťam výskum ako automatizovať monitorovanie mentálneho zdravia. Cieľom je zachytiť náznaky výkyvov veľmi skoro, a tak predchádzať závažným problémom.

Čím ďalej, tým viac téma mentálneho zdravia v ľuďoch rezonuje, ale momentálne sú v situácii že si buď (ne)pomôžu sami alebo vyhľadajú pomoc. Mojím cieľom je poskytnut taký teplomer na mentálne zdravie. Teda rychly domaci nástroj, čo síce nepovie, čo ti je, ale upozorní ťa ak sa niečo zle vyvíja.

Bez koho/čoho si nevieš predstaviť svoj voľný čas?

Bez hudby si neviem predstaviť voľný čas.

Komu/čomu vďačíš za to, že robíš to, čo robíš?

Sebe vdačím najviac, čo je ale aj dvojsečná zbraň, lebo za všetko si aj môžem sama. V druhom rade mi rodina dala príležitosť svoju cestu si vybrať. Aby som bola fér, mala by som vymenovať každý element, čo ma ovplyvnil, ako aj výber školy a ľudia, s ktorými sa stretávam, ale aj to, s ktorými som sa prestala stretávať.

Koho/čo by mali mladí ľudia stretnúť a čo by mali robiť, aby objavili svoju vášeň a išli za ňou?

Určite by nemali „stretnúť” spoločenské normy, resp. by ich mali ignorovať pri rozhodovaní. A stretnúť by mali vytrvalosť, lebo tej je treba naozaj veľa. Nepodarkov a skeptických názorov je neúrekom, ale vydržat ten nátlak, vedieť sa znova a znova nadchnúť, je asi najťažšie zo všetkého.

O kom/o čom by podľa teba mali študenti rozmýšľať?

Nad sebou a nad svetom, v ktorom by chceli žiť. A potom nad každým človekom, čo sa mihne v ich živote. Nájsť pochopenie pre rozdielnosť je nielen oslobodzujúce, ale pre spoločnosť veľmi dôležité.

S kým/ s čím by mal študent odchádzať zo strednej školy?

Zo strednej školy treba odísť s dobrým kamarátom alebo kamarátkou. Nebude už iná príležitosť, ako nájsť a kultivovať naozaj hlboký kamarátsky vzťah. Potom vysokoškolské vztahy budú už viac podobné networkingu.

Ďalšie zaujímavé osobnosti

Ivana Šáteková

je umelkyňa, maliarka, grafička, ktorá vystavovala svoje diela nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Je členka kresliarskeho tria Dzive a spolupracuje na časopise pre deti Bublina. Vo svojej tvorbe veľmi otvorene, no s nadhľadom a humorom adresuje našu dobu a spoločenské otázky. Pri tom všetkom stíha byť aj dvojnásobnou mamou a inšpiratívnou ženou.

Markéta Lukáčová

Po delším pobytu v Anglii a šestiletém působení ve vzdělávací nadaci G.Sorose (OSF) na pozici “Program coordinator” založila v roce 2001 soukromé STUDIO TVOŘIVOSTI SVĚTLUŠKA. Je lektorkou, autorkou 5 knih s výtvarnou tématikou, spolupracuje s řadou kreativních časopisů. Od roku 2010 provozuje kamennou prodejnu a E-shop s výtvarnými potřebami. V roce 2012 se její firma stala výhradním zastoupením belgické firmy Powertex. Zároveň pro tuto firmu působí pro ČR a SR na pozici TTT (Train the Trainer). Více na www.lukacova.eu. A i nadále se snaží být dobrou vnučkou, dcerou, manželkou, maminkou a člověkem…

Eva Eleková

hráčka a trénerka plážového volejbalu. Hrá tento šport poloprofesionálne, ale chodí na slovenské a európske turnaje. Okrem toho pracuje ako trénerka hobby hráčov, mládeže, a organizuje tréningové campy.