Predmet: cvičná firma

Ak začneš študovať na Lýceu, budeš až štyri hodiny týždenne tráviť niečím, čo voláme “student enterprise”. Niektorým je možno známy názov “študentská firma”, my si však myslíme, že sa dá robiť viac, než zakladať študentské firmy. Štyri hodiny SEn, to je viac, než je týždenne hodín slovenčiny alebo matematiky!

Je to práve ten priestor, ktorý ťa bude učiť pozerať sa na svet s otvorenými očami a prebúdzať v tebe riešiteľský mindset. Pracovať budeš v menších tímoch na téme, ktorá ti je blízka. Naučíš sa veľa o sebe, ale aj o tom, že podnikavosť neznamená len “stať sa podnikateľom”. Je to aj o tom, aby si vedel/a pomenovať kde vidíš problém a aké by mohlo byť jeho riešenie. A potom sa ho pokúsiť zrealizovať.

Neuspokojíme sa len s nápadmi, ale budeme chcieť vidieť aj výstup. Spoznáš nástroje ako osloviť publikum alebo cieľovú skupinu, či zákazníka, budeš zháňať peniaze a iné zdroje, urobíš svojmu nápadu marketing a možno to aj predáš. Budeš to všetko vedieť odprezentovať nielen v rámci školy a nielen po slovensky a popri tom sa naučíš aj ako viesť ľudí či cashflow tvojho projektu. 

V rámci SEn dostaneš pravidelnú inšpiratívnu dávku zo sveta odborníkov. Budeš počuť a mať workshopy s ľuďmi z firemného sveta, alebo odborníkmi na jednotlivé témy. A v neposlednom rade zažiješ čas vo firme. Buď budeš riešiť jej reálne výzvy a prezentovať tvoje nápady a realizácie  jej zamestnancom, alebo sa tam “zamestnáš” a naberieš skúsenosti z reálneho sveta.

Tvojou výhodou oproti iným absolventom stredných škôl budú hodiny a hodiny strávené riešením ozajstných problémov. Budeš mať skúsenosť s organizáciou ľudí, eventov a čoho len vymyslíš a ak budeš pokračovať na vysokej škole, všetky tieto zručnosti potom môžeš použiť v tej tvojej vysokoškolskej téme. Zatiaľ čo budete študovať obsahy vysokoškolského odboru, ty ich už budeš môcť pretavovať do reality! 

Ak aj na výšku nepôjdeš, budú to práve tieto zručnosti, ktoré u teba tvoj zamestnávateľ bude hľadať. S mindsetom a zručnosťami, ktoré SEn rozvíja, budeš zaručene prínosom pre firmu, startup, či vlastné podnikanie.

Ak ťa to zaujalo, prečítaj si, ako sa na našej škole venujeme téme podnikavosti.